WPML Media Translation 3.1.0 - en to sv_SE translation catalogue (97 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
sv_SE: Visa olika bilder för innehåll på olika språk | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Dokumentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 – versionsinformation</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
sv_SE: Översätter medie-URL:er i anpassade fältöversättningar: %s

en: %d left
sv_SE: %d kvar

en: done!
sv_SE: klart!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
sv_SE: Översättning av medie-URL:er i anpassade fältöversättningar misslyckades: Försök igen (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
sv_SE: Översätter medie-URL:er i inläggsöversättningar: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
sv_SE: Översättning av medie-URL:er i inläggsöversättningar misslyckades: Försök igen (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
sv_SE: Översätter medie-URL:er i strängöversättningar: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
sv_SE: Översättning av medie-URL:er i strängöversättningar misslyckades: Försök igen (%s)

en: Started...
sv_SE: Startat...

en: Media Translation
sv_SE: Medieöversättning

en: Failed to load the image editor
sv_SE: Kunde inte ladda bildredigeraren

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig nonce

en: You are not allowed to edit this item.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera det här objektet.

en: Running setup...
sv_SE: Kör installation...

en: Setup complete!
sv_SE: Installation klar!

en: Setup in progress: %d%% complete...
sv_SE: Installation pågår: %d%% klar...

en: WPML &raquo; Media Translation
sv_SE: WPML &raquo; medieöversättning

en: WPML &raquo; Translation Management
sv_SE: WPML &raquo; översättningshantering

en: Translating Media
sv_SE: Översätter media

en: There are two ways for you to translate Media:
sv_SE: Det finns två sätt för dig att översätta media:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
sv_SE: Använd instrumentpanelen på sidan %s för att översätta dina bilder och andra mediefiler.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
sv_SE: Använd instrumentpanelen på sidan %s för att skicka sidor som innehåller media för översättning.

en: Learn more about WPML Media Translation
sv_SE: Läs mer om WPML Media Translation

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Save media translation
sv_SE: Spara medieöversättning

en: Scan complete!
sv_SE: Skanning klar!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
sv_SE: här

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
sv_SE: Installationen av %1$s är nästan klar. Klicka %2$s för att slutföra installationen.

en: Setup required
sv_SE: Installation krävs

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
sv_SE: För att WPML Media Translation ska fungera fullt ut måste du köra denna installation som bara tar några ögonblick beroende på det totala antalet inlägg i din WordPress-installation.

en: Finish setup
sv_SE: Slutför installationen

en: Filter by date
sv_SE: Filtrera efter datum

en: All dates
sv_SE: Alla datum

en: Filter by translation status
sv_SE: Filtrera efter översättningsstatus

en: All translation statuses
sv_SE: Alla översättningsstatusar

en: Media file not translated
sv_SE: Mediefil ej översatt

en: Translated media uploaded
sv_SE: Översatt media uppladdad

en: Translation in progress
sv_SE: Översättning pågår

en: Needs media file translation
sv_SE: Behöver mediefilsöversättning

en: Filter by language
sv_SE: Filtrera efter språk

en: Any language
sv_SE: Valfritt språk

en: Search Media:
sv_SE: Sök media:

en: Title, caption or description
sv_SE: Titel, bildtext eller beskrivning

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Original language
sv_SE: Originalspråk

en: Media Type
sv_SE: Medietyp

en: Copied media
sv_SE: Kopierad media

en: Connected media
sv_SE: Ansluten media

en: This media text is a copy
sv_SE: Denna mediatext är en kopia

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
sv_SE: Vissa byggare som Block Editor, Divi Image-modulen eller WooCommerce produktbilder, kopierar bildtexterna (alt, bildtext, titel) till översättningarna så snart du infogar bilden. Varje översättning behåller sedan sin egen kopia av dessa texter. Att ändra översättningarna här kommer inte att uppdatera de befintliga översättningarna automatiskt.

en: This is connected media text
sv_SE: Detta är ansluten mediatext

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
sv_SE: De flesta byggare, som Elementor, Beaver Builder, Cornerstone och många galleriplugins, pekar helt enkelt på texten i mediebiblioteket varje gång en sida laddas. När du uppdaterar texterna här kommer varje sida (och dess översättningar) omedelbart att återspegla ändringarna.

en: This media text is both copied and connected
sv_SE: Denna mediatext är både kopierad och ansluten

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
sv_SE: När du uppdaterar mediatexterna här kommer varje sida (och dess översättningar) omedelbart att återspegla ändringarna.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
sv_SE: Denna medias texter översattes automatiskt, och du kan inte redigera dem här. Använd istället Advanced Translation Editor för att redigera översättningen av sidan där denna bild är infogad.

en: No attachments found
sv_SE: Inga bilagor hittades

en: Add media file translation
sv_SE: Lägg till mediefilsöversättning

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
sv_SE: Redigera %s översättning

en: Translation:
sv_SE: Översättning:

en: File
sv_SE: Fil

en: Name
sv_SE: Namn

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Alt text
sv_SE: Alt-text

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Copy from original
sv_SE: Kopiera från original

en: Upload translated media file
sv_SE: Ladda upp översatt mediefil

en: Use a different file
sv_SE: Använd en annan fil

en: Revert to original
sv_SE: Återgå till original

en: Restore original media file
sv_SE: Återställ original mediefil

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
sv_SE: Alla ändringar du gör i texten här kommer inte att påverka några tidigare publikationer av detta media på din webbplats. Denna redigerade version kommer endast att visas om du väljer den från biblioteket för inbäddning.

en: Not translated
sv_SE: Ej översatt

en: In progress
sv_SE: Pågår

en: Translated
sv_SE: Översatt

en: Needs translation
sv_SE: Behöver översättas

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: of
sv_SE: av

en: First page
sv_SE: Första sidan

en: Previous page
sv_SE: Föregående sida

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: Close
sv_SE: Stäng

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
sv_SE: Mediet som du laddade upp ersattes i dessa översatta inlägg:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
sv_SE: Samma media kan också användas i andra inlägg. Vill du skanna och ersätta det?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
sv_SE: Mediet som du laddade upp kommer att användas i framtida inläggsöversättningar. Samma media kan användas i redan befintliga inlägg. Vill du skanna och ersätta det nu?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
sv_SE: Skanna efter innehåll som specifikt har detta media (snabbare)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
sv_SE: Skanna efter innehåll som har någon av de mediefiler som jag översatte (tar längre tid)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
sv_SE: Skanna och ersätt

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
sv_SE: WPML Media Translation kommer att skicka e-postadressen och namnet på varje chef och tilldelad översättare samt själva innehållet till Advanced Translation Editor och till de översättningstjänster som används.

en: Setting language to media: done!
sv_SE: Ställer in språk för media: klart!

en: Upgrade required
sv_SE: Uppgradering krävs

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
sv_SE: Databasen för %1$sWPML Media%2$s behöver uppdateras. Kör uppdateraren och lämna fliken öppen tills den är klar.

[ctx: Update button label]
en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Reset new content duplication settings
sv_SE: Återställ inställningar för duplicering av nytt innehåll

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
sv_SE: Uppdaterar översättningsstatus för bilagor: %d återstår.

en: Update complete!
sv_SE: Uppdatering klar!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
sv_SE: WPML Media är aktiverat men inte effektivt. Det kräver <a href="%s">WPML</a> för att fungera.
