WPML Media Translation 3.1.0 - en to ru_RU translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
ru_RU: Показывать разные изображения для контента на разных языках | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Документация</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">Примечания к выпуску WPML Media Translation 3.1.0</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
ru_RU: Перевод URL-адресов медиафайлов в переводах пользовательских полей: %s

en: %d left
ru_RU: осталось %d

en: done!
ru_RU: готово!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
ru_RU: Не удалось перевести URL-адреса медиафайлов в переводах пользовательских полей: Пожалуйста, попробуйте еще раз (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
ru_RU: Перевод URL-адресов медиафайлов в переводах записей: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
ru_RU: Не удалось перевести URL-адреса медиафайлов в переводах записей: Пожалуйста, попробуйте еще раз (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
ru_RU: Перевод URL-адресов медиафайлов в переводах строк: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
ru_RU: Не удалось перевести URL-адреса медиафайлов в переводах строк: Пожалуйста, попробуйте еще раз (%s)

en: Started...
ru_RU: Начато...

en: Media Translation
ru_RU: Перевод медиафайлов

en: Failed to load the image editor
ru_RU: Не удалось загрузить редактор изображений

en: Invalid nonce
ru_RU: Недействительный nonce

en: You are not allowed to edit this item.
ru_RU: Вам не разрешено редактировать этот элемент.

en: Running setup...
ru_RU: Запуск настройки...

en: Setup complete!
ru_RU: Настройка завершена!

en: Setup in progress: %d%% complete...
ru_RU: Настройка в процессе: %d%% завершено...

en: WPML &raquo; Media Translation
ru_RU: WPML &raquo; перевод медиафайлов

en: WPML &raquo; Translation Management
ru_RU: WPML &raquo; управление переводами

en: Translating Media
ru_RU: Перевод медиафайлов

en: There are two ways for you to translate Media:
ru_RU: Есть два способа перевода медиафайлов:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
ru_RU: Используйте панель управления на странице %s для перевода ваших изображений и других медиафайлов.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
ru_RU: Используйте панель управления на странице %s для отправки страниц, содержащих медиафайлы, на перевод.

en: Learn more about WPML Media Translation
ru_RU: Узнайте больше о WPML Media Translation

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Save media translation
ru_RU: Сохранить перевод медиафайлов

en: Scan complete!
ru_RU: Сканирование завершено!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
ru_RU: здесь

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
ru_RU: Настройка %1$s почти завершена. Нажмите %2$s, чтобы завершить настройку.

en: Setup required
ru_RU: Требуется настройка

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
ru_RU: Для полноценной работы WPML Media Translation необходимо запустить эту настройку, которая займет всего несколько минут, в зависимости от общего количества записей в вашей установке WordPress.

en: Finish setup
ru_RU: Завершить настройку

en: Filter by date
ru_RU: Фильтровать по дате

en: All dates
ru_RU: Все даты

en: Filter by translation status
ru_RU: Фильтровать по статусу перевода

en: All translation statuses
ru_RU: Все статусы перевода

en: Media file not translated
ru_RU: Медиафайл не переведен

en: Translated media uploaded
ru_RU: Переведенный медиафайл загружен

en: Translation in progress
ru_RU: Перевод в процессе

en: Needs media file translation
ru_RU: Требуется перевод медиафайла

en: Filter by language
ru_RU: Фильтровать по языку

en: Any language
ru_RU: Любой язык

en: Search Media:
ru_RU: Поиск медиафайлов:

en: Title, caption or description
ru_RU: Заголовок, подпись или описание

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Original language
ru_RU: Исходный язык

en: Media Type
ru_RU: Тип медиафайла

en: Copied media
ru_RU: Скопированные медиафайлы

en: Connected media
ru_RU: Связанные медиафайлы

en: This media text is a copy
ru_RU: Этот медиатекст является копией

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
ru_RU: Некоторые конструкторы, такие как Block Editor, модуль Divi Image или изображения товаров WooCommerce, копируют тексты изображений (alt, подпись, заголовок) в переводы сразу после вставки изображения. Каждая копия перевода затем сохраняет свои собственные тексты. Изменение переводов здесь не будет автоматически обновлять существующие переводы.

en: This is connected media text
ru_RU: Это связанный медиатекст

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ru_RU: Большинство конструкторов, таких как Elementor, Beaver Builder, Cornerstone и многие плагины галерей, просто ссылаются на текст в медиатеке при каждой загрузке страницы. Когда вы обновляете тексты здесь, каждая страница (и ее переводы) мгновенно отражают изменения.

en: This media text is both copied and connected
ru_RU: Этот медиатекст скопирован и связан

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ru_RU: Когда вы обновляете тексты медиафайлов здесь, каждая страница (и ее переводы) мгновенно отражают изменения.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
ru_RU: Тексты этого медиафайла были переведены автоматически, и вы не можете редактировать их здесь. Вместо этого используйте Расширенный редактор переводов для редактирования перевода страницы, куда вставлено это изображение.

en: No attachments found
ru_RU: Вложений не найдено

en: Add media file translation
ru_RU: Добавить перевод медиафайла

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
ru_RU: Редактировать перевод %s

en: Original:
ru_RU: Оригинал:

en: Translation:
ru_RU: Перевод:

en: File
ru_RU: Файл

en: Name
ru_RU: Имя

en: Caption
ru_RU: Подпись

en: Alt text
ru_RU: Альтернативный текст

en: Description
ru_RU: Описание

en: Copy from original
ru_RU: Копировать из оригинала

en: Upload translated media file
ru_RU: Загрузить переведенный медиафайл

en: Use a different file
ru_RU: Использовать другой файл

en: Revert to original
ru_RU: Вернуться к оригиналу

en: Restore original media file
ru_RU: Восстановить исходный медиафайл

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
ru_RU: Любые изменения, которые вы вносите в текст здесь, не повлияют на предыдущие публикации этого медиафайла на вашем веб-сайте. Эта отредактированная версия появится только в том случае, если вы выберете ее из библиотеки для встраивания.

en: Not translated
ru_RU: Не переведено

en: In progress
ru_RU: В процессе

en: Translated
ru_RU: Переведено

en: Needs translation
ru_RU: Требуется перевод

en: Navigation
ru_RU: Навигация

en: of
ru_RU: из

en: First page
ru_RU: Первая страница

en: Previous page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Next page
ru_RU: Следующая страница

en: Last page
ru_RU: Последняя страница

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
ru_RU: Загруженный вами медиафайл был заменен в этих переведенных записях:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
ru_RU: Тот же медиафайл может использоваться и в других записях. Вы хотите отсканировать и заменить его?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
ru_RU: Загруженный вами медиафайл будет использоваться в будущих переводах записей. Тот же медиафайл может использоваться в уже существующих записях. Вы хотите отсканировать и заменить его сейчас?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
ru_RU: Сканировать контент, который содержит именно этот медиафайл (быстрее)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
ru_RU: Сканировать контент, который содержит любой из переведенных мной медиафайлов (займет больше времени)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
ru_RU: Сканировать и заменить

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
ru_RU: WPML Media Translation отправит адрес электронной почты и имя каждого менеджера и назначенного переводчика, а также сам контент в Расширенный редактор переводов и в используемые службы перевода.

en: Setting language to media: done!
ru_RU: Установка языка для медиафайлов: готово!

en: Upgrade required
ru_RU: Требуется обновление

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
ru_RU: База данных %1$sWPML Media%2$s нуждается в обновлении. Пожалуйста, запустите обновление и оставьте вкладку открытой до его завершения.

[ctx: Update button label]
en: Update
ru_RU: Обновить

en: Reset new content duplication settings
ru_RU: Сбросить настройки дублирования нового контента

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
ru_RU: Обновление статуса перевода вложений: осталось %d.

en: Update complete!
ru_RU: Обновление завершено!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
ru_RU: WPML Media включен, но не работает. Для его работы требуется <a href="%s">WPML</a>.
