WPML Media Translation 3.1.0 - en to nl_NL translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
nl_NL: Toon verschillende afbeeldingen voor inhoud in verschillende talen | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentatie</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 releaseopmerkingen</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
nl_NL: Media-URL's vertalen in aangepaste veldvertalingen: %s

en: %d left
nl_NL: %d over

en: done!
nl_NL: klaar!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
nl_NL: Media-URL's vertalen in aangepaste veldvertalingen mislukt: Probeer het opnieuw (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
nl_NL: Media-URL's vertalen in berichtvertalingen: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
nl_NL: Media-URL's vertalen in berichtvertalingen mislukt: Probeer het opnieuw (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
nl_NL: Media-URL's vertalen in stringvertalingen: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
nl_NL: Media-URL's vertalen in stringvertalingen mislukt: Probeer het opnieuw (%s)

en: Started...
nl_NL: Gestart...

en: Media Translation
nl_NL: Mediavertaling

en: Failed to load the image editor
nl_NL: Kan de afbeeldingseditor niet laden

en: Invalid nonce
nl_NL: Ongeldige nonce

en: You are not allowed to edit this item.
nl_NL: U mag dit item niet bewerken.

en: Running setup...
nl_NL: Setup wordt uitgevoerd...

en: Setup complete!
nl_NL: Setup voltooid!

en: Setup in progress: %d%% complete...
nl_NL: Setup bezig: %d%% voltooid...

en: WPML &raquo; Media Translation
nl_NL: WPML &raquo; mediavertaling

en: WPML &raquo; Translation Management
nl_NL: WPML &raquo; vertaalbeheer

en: Translating Media
nl_NL: Media vertalen

en: There are two ways for you to translate Media:
nl_NL: Er zijn twee manieren om media te vertalen:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
nl_NL: Gebruik het dashboard op de %s pagina om uw afbeeldingen en andere mediabestanden te vertalen.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
nl_NL: Gebruik het dashboard op de %s pagina om pagina's met media ter vertaling te verzenden.

en: Learn more about WPML Media Translation
nl_NL: Meer informatie over WPML Media Translation

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Save media translation
nl_NL: Mediavertaling opslaan

en: Scan complete!
nl_NL: Scan voltooid!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
nl_NL: hier

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
nl_NL: De %1$s setup is bijna voltooid. Klik %2$s om de setup af te ronden.

en: Setup required
nl_NL: Setup vereist

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
nl_NL: Om WPML Media Translation volledig te laten werken, moet u deze setup uitvoeren, wat slechts enkele ogenblikken duurt, afhankelijk van het totale aantal berichten in uw WordPress-installatie.

en: Finish setup
nl_NL: Setup voltooien

en: Filter by date
nl_NL: Filteren op datum

en: All dates
nl_NL: Alle datums

en: Filter by translation status
nl_NL: Filteren op vertaalstatus

en: All translation statuses
nl_NL: Alle vertaalstatussen

en: Media file not translated
nl_NL: Mediabestand niet vertaald

en: Translated media uploaded
nl_NL: Vertaalde media geüpload

en: Translation in progress
nl_NL: Vertaling bezig

en: Needs media file translation
nl_NL: Mediabestandvertaling nodig

en: Filter by language
nl_NL: Filteren op taal

en: Any language
nl_NL: Elke taal

en: Search Media:
nl_NL: Media zoeken:

en: Title, caption or description
nl_NL: Titel, bijschrift of beschrijving

en: Filter
nl_NL: Filteren

en: Original language
nl_NL: Oorspronkelijke taal

en: Media Type
nl_NL: Mediatype

en: Copied media
nl_NL: Gekopieerde media

en: Connected media
nl_NL: Gekoppelde media

en: This media text is a copy
nl_NL: Deze mediatekst is een kopie

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
nl_NL: Sommige builders, zoals Block Editor, de Divi Afbeeldingsmodule of WooCommerce productafbeeldingen, kopiëren de afbeeldingsteksten (alt, bijschrift, titel) naar de vertalingen zodra u de afbeelding invoegt. Elke vertaling behoudt dan zijn eigen kopie van deze teksten. Het wijzigen van de vertalingen hier zal die bestaande vertalingen niet automatisch bijwerken.

en: This is connected media text
nl_NL: Dit is gekoppelde mediatekst

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
nl_NL: De meeste builders, zoals Elementor, Beaver Builder, Cornerstone en veel galerijplugins, verwijzen eenvoudigweg naar de tekst in de Mediabibliotheek elke keer dat een pagina wordt geladen. Wanneer u de teksten hier bijwerkt, zullen alle pagina's (en hun vertalingen) de wijzigingen direct weergeven.

en: This media text is both copied and connected
nl_NL: Deze mediatekst is zowel gekopieerd als gekoppeld

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
nl_NL: Wanneer u de mediateksen hier bijwerkt, zullen alle pagina's (en hun vertalingen) de wijzigingen direct weergeven.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
nl_NL: De teksten van deze media zijn automatisch vertaald en u kunt ze hier niet bewerken. Gebruik in plaats daarvan de Geavanceerde Vertaaleditor om de vertaling van de pagina te bewerken waar deze afbeelding is ingevoegd.

en: No attachments found
nl_NL: Geen bijlagen gevonden

en: Add media file translation
nl_NL: Mediabestandvertaling toevoegen

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
nl_NL: Bewerk %s vertaling

en: Original:
nl_NL: Origineel:

en: Translation:
nl_NL: Vertaling:

en: File
nl_NL: Bestand

en: Name
nl_NL: Naam

en: Caption
nl_NL: Bijschrift

en: Alt text
nl_NL: Alt-tekst

en: Description
nl_NL: Beschrijving

en: Copy from original
nl_NL: Kopiëren van origineel

en: Upload translated media file
nl_NL: Vertaald mediabestand uploaden

en: Use a different file
nl_NL: Gebruik een ander bestand

en: Revert to original
nl_NL: Terug naar origineel

en: Restore original media file
nl_NL: Origineel mediabestand herstellen

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
nl_NL: Alle wijzigingen die u hier aan de tekst aanbrengt, hebben geen invloed op eerdere publicaties van deze media op uw website. Deze bewerkte versie verschijnt alleen als u deze uit de bibliotheek selecteert om in te sluiten.

en: Not translated
nl_NL: Niet vertaald

en: In progress
nl_NL: Bezig

en: Translated
nl_NL: Vertaald

en: Needs translation
nl_NL: Vertaling nodig

en: Navigation
nl_NL: Navigatie

en: of
nl_NL: van

en: First page
nl_NL: Eerste pagina

en: Previous page
nl_NL: Vorige pagina

en: Next page
nl_NL: Volgende pagina

en: Last page
nl_NL: Laatste pagina

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
nl_NL: De media die u heeft geüpload, is vervangen in deze vertaalde berichten:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
nl_NL: Dezelfde media kan ook in andere berichten worden gebruikt. Wilt u deze scannen en vervangen?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
nl_NL: De media die u heeft geüpload, zal worden gebruikt in toekomstige berichtvertalingen. Dezelfde media kan ook in reeds bestaande berichten worden gebruikt. Wilt u deze nu scannen en vervangen?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
nl_NL: Scannen op inhoud die specifiek deze media bevat (sneller)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
nl_NL: Scannen op inhoud die een van de media die ik heb vertaald bevat (duurt langer)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
nl_NL: Scannen en vervangen

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
nl_NL: WPML Media Translation stuurt het e-mailadres en de naam van elke manager en toegewezen vertaler, evenals de inhoud zelf, naar de Geavanceerde Vertaaleditor en naar de vertaaldiensten die worden gebruikt.

en: Setting language to media: done!
nl_NL: Taal instellen voor media: klaar!

en: Upgrade required
nl_NL: Upgrade vereist

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
nl_NL: De %1$sWPML Media%2$s database moet worden bijgewerkt. Voer de updater uit en laat het tabblad open totdat deze is voltooid.

[ctx: Update button label]
en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Reset new content duplication settings
nl_NL: Instellingen voor duplicatie van nieuwe inhoud resetten

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
nl_NL: Vertaalstatus van bijlagen bijwerken: %d resterend.

en: Update complete!
nl_NL: Update voltooid!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
nl_NL: WPML Media is ingeschakeld, maar niet effectief. Het vereist <a href="%s">WPML</a> om te kunnen werken.
