WPML Media Translation 3.1.0 - en to ja translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
ja: 異なる言語のコンテンツに異なる画像を表示 | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">ドキュメント</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 リリースノート</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
ja: カスタムフィールド翻訳でのメディアURLの翻訳: %s

en: %d left
ja: 残り %d

en: done!
ja: 完了！

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
ja: カスタムフィールド翻訳でのメディアURLの翻訳に失敗しました: もう一度お試しください (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
ja: 投稿翻訳でのメディアURLの翻訳: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
ja: 投稿翻訳でのメディアURLの翻訳に失敗しました: もう一度お試しください (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
ja: 文字列翻訳でのメディアURLの翻訳: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
ja: 文字列翻訳でのメディアURLの翻訳に失敗しました: もう一度お試しください (%s)

en: Started...
ja: 開始しました...

en: Media Translation
ja: メディア翻訳

en: Failed to load the image editor
ja: 画像エディターの読み込みに失敗しました

en: Invalid nonce
ja: 無効なノンス

en: You are not allowed to edit this item.
ja: このアイテムを編集する権限がありません。

en: Running setup...
ja: セットアップを実行中...

en: Setup complete!
ja: セットアップ完了！

en: Setup in progress: %d%% complete...
ja: セットアップ進行中: %d%% 完了...

en: WPML &raquo; Media Translation
ja: WPML &raquo; メディア翻訳

en: WPML &raquo; Translation Management
ja: WPML &raquo; 翻訳管理

en: Translating Media
ja: メディアの翻訳

en: There are two ways for you to translate Media:
ja: メディアを翻訳する方法は2つあります。

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
ja: %s ページのダッシュボードを使用して、画像やその他のメディアファイルを翻訳します。

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
ja: %s ページのダッシュボードを使用して、メディアを含むページを翻訳のために送信します。

en: Learn more about WPML Media Translation
ja: WPML Media Translation について詳しく知る

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save media translation
ja: メディア翻訳を保存

en: Scan complete!
ja: スキャン完了！

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
ja: こちら

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
ja: %1$s のセットアップはほぼ完了です。セットアップを完了するには %2$s をクリックしてください。

en: Setup required
ja: セットアップが必要です

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
ja: WPML Media Translation を完全に機能させるには、このセットアップを実行する必要があります。WordPress インストール内の投稿総数に応じて、数分しかかかりません。

en: Finish setup
ja: セットアップを完了

en: Filter by date
ja: 日付でフィルター

en: All dates
ja: すべての日付

en: Filter by translation status
ja: 翻訳ステータスでフィルター

en: All translation statuses
ja: すべての翻訳ステータス

en: Media file not translated
ja: メディアファイルは翻訳されていません

en: Translated media uploaded
ja: 翻訳されたメディアがアップロードされました

en: Translation in progress
ja: 翻訳中

en: Needs media file translation
ja: メディアファイルの翻訳が必要です

en: Filter by language
ja: 言語でフィルター

en: Any language
ja: 任意の言語

en: Search Media:
ja: メディアを検索:

en: Title, caption or description
ja: タイトル、キャプション、または説明

en: Filter
ja: フィルター

en: Original language
ja: 元の言語

en: Media Type
ja: メディアタイプ

en: Copied media
ja: コピーされたメディア

en: Connected media
ja: 接続されたメディア

en: This media text is a copy
ja: このメディアテキストはコピーです

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
ja: ブロックエディター、Divi 画像モジュール、WooCommerce 製品画像などの一部のビルダーは、画像を挿入するとすぐに画像テキスト (alt、キャプション、タイトル) を翻訳にコピーします。その後、各翻訳はこれらのテキストの独自のコピーを保持します。ここで翻訳を変更しても、既存の翻訳は自動的に更新されません。

en: This is connected media text
ja: これは接続されたメディアテキストです

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ja: Elementor、Beaver Builder、Cornerstone、および多くのギャラリープラグインなどのほとんどのビルダーは、ページが読み込まれるたびにメディアライブラリ内のテキストを指すだけです。ここでテキストを更新すると、すべてのページ (およびその翻訳) に変更が即座に反映されます。

en: This media text is both copied and connected
ja: このメディアテキストはコピーされ、接続されています

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ja: ここでメディアテキストを更新すると、すべてのページ (およびその翻訳) に変更が即座に反映されます。

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
ja: このメディアのテキストは自動的に翻訳されたため、ここで編集することはできません。代わりに、高度な翻訳エディターを使用して、この画像が挿入されているページの翻訳を編集してください。

en: No attachments found
ja: 添付ファイルが見つかりません

en: Add media file translation
ja: メディアファイルの翻訳を追加

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
ja: %s 翻訳を編集

en: Original:
ja: オリジナル:

en: Translation:
ja: 翻訳:

en: File
ja: ファイル

en: Name
ja: 名前

en: Caption
ja: キャプション

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Description
ja: 説明

en: Copy from original
ja: オリジナルからコピー

en: Upload translated media file
ja: 翻訳されたメディアファイルをアップロード

en: Use a different file
ja: 別のファイルを使用

en: Revert to original
ja: オリジナルに戻す

en: Restore original media file
ja: 元のメディアファイルを復元

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
ja: ここでテキストに加えた変更は、ウェブサイトでのこのメディアの以前の公開には影響しません。この編集されたバージョンは、ライブラリから埋め込み用に選択した場合にのみ表示されます。

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: In progress
ja: 進行中

en: Translated
ja: 翻訳済み

en: Needs translation
ja: 翻訳が必要

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: of
ja: の

en: First page
ja: 最初のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Last page
ja: 最後のページ

en: Close
ja: 閉じる

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
ja: アップロードしたメディアは、これらの翻訳された投稿で置き換えられました:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
ja: 同じメディアが他の投稿でも使用されている可能性があります。スキャンして置き換えますか？

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
ja: アップロードしたメディアは、今後の投稿翻訳で使用されます。同じメディアが既存の投稿でも使用されている可能性があります。今すぐスキャンして置き換えますか？

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
ja: この特定のメディアを含むコンテンツをスキャン (高速)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
ja: 翻訳したメディアファイルのいずれかを含むコンテンツをスキャン (時間がかかります)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
ja: スキャンして置き換える

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
ja: WPML Media Translation は、各マネージャーと割り当てられた翻訳者のメールアドレスと名前、およびコンテンツ自体を Advanced Translation Editor と使用されている翻訳サービスに送信します。

en: Setting language to media: done!
ja: メディアへの言語設定: 完了！

en: Upgrade required
ja: アップグレードが必要です

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
ja: %1$sWPML Media%2$s データベースを更新する必要があります。アップデーターを実行し、完了するまでタブを開いたままにしてください。

[ctx: Update button label]
en: Update
ja: 更新

en: Reset new content duplication settings
ja: 新規コンテンツ複製設定をリセット

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
ja: 添付ファイルの翻訳ステータスを更新中: 残り %d。

en: Update complete!
ja: 更新完了！

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
ja: WPML Media は有効になっていますが、機能していません。動作するには <a href="%s">WPML</a> が必要です。
