WPML Media Translation 3.1.0 - en to it_IT translation catalogue (97 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
it_IT: Mostra immagini diverse per i contenuti in lingue diverse | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentazione</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">Note di rilascio di WPML Media Translation 3.1.0</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni dei campi personalizzati: %s

en: %d left
it_IT: %d rimanenti

en: done!
it_IT: fatto!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni dei campi personalizzati non riuscita: riprova (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni dei post: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni dei post non riuscita: riprova (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni delle stringhe: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
it_IT: Traduzione degli URL dei media nelle traduzioni delle stringhe non riuscita: riprova (%s)

en: Started...
it_IT: Avviato...

en: Media Translation
it_IT: Traduzione media

en: Failed to load the image editor
it_IT: Impossibile caricare l'editor di immagini

en: Invalid nonce
it_IT: Nonce non valido

en: You are not allowed to edit this item.
it_IT: Non sei autorizzato a modificare questo elemento.

en: Running setup...
it_IT: Esecuzione della configurazione...

en: Setup complete!
it_IT: Configurazione completata!

en: Setup in progress: %d%% complete...
it_IT: Configurazione in corso: %d%% completata...

en: WPML &raquo; Media Translation
it_IT: WPML &raquo; traduzione media

en: WPML &raquo; Translation Management
it_IT: WPML &raquo; gestione delle traduzioni

en: Translating Media
it_IT: Traduzione dei media

en: There are two ways for you to translate Media:
it_IT: Ci sono due modi per tradurre i media:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
it_IT: Usa la dashboard nella pagina %s per tradurre le tue immagini e altri file multimediali.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
it_IT: Usa la dashboard nella pagina %s per inviare pagine che contengono media, per la traduzione.

en: Learn more about WPML Media Translation
it_IT: Scopri di più su WPML Media Translation

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Save media translation
it_IT: Salva traduzione media

en: Scan complete!
it_IT: Scansione completata!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
it_IT: qui

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
it_IT: La configurazione di %1$s è quasi completa. Clicca %2$s per completare la configurazione.

en: Setup required
it_IT: Configurazione richiesta

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
it_IT: Per far funzionare completamente WPML Media Translation, devi eseguire questa configurazione che richiede solo pochi istanti a seconda del numero totale di post nella tua installazione di WordPress.

en: Finish setup
it_IT: Completa configurazione

en: Filter by date
it_IT: Filtra per data

en: All dates
it_IT: Tutte le date

en: Filter by translation status
it_IT: Filtra per stato di traduzione

en: All translation statuses
it_IT: Tutti gli stati di traduzione

en: Media file not translated
it_IT: File multimediale non tradotto

en: Translated media uploaded
it_IT: Media tradotto caricato

en: Translation in progress
it_IT: Traduzione in corso

en: Needs media file translation
it_IT: Richiede la traduzione del file multimediale

en: Filter by language
it_IT: Filtra per lingua

en: Any language
it_IT: Qualsiasi lingua

en: Search Media:
it_IT: Cerca media:

en: Title, caption or description
it_IT: Titolo, didascalia o descrizione

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Original language
it_IT: Lingua originale

en: Media Type
it_IT: Tipo di media

en: Copied media
it_IT: Media copiato

en: Connected media
it_IT: Media collegato

en: This media text is a copy
it_IT: Questo testo multimediale è una copia

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
it_IT: Alcuni costruttori come Block Editor, il modulo immagine Divi o le immagini dei prodotti WooCommerce, copiano i testi dell'immagine (alt, didascalia, titolo) nelle traduzioni non appena inserisci l'immagine. Ogni traduzione mantiene quindi la propria copia di questi testi. La modifica delle traduzioni qui non aggiornerà automaticamente le traduzioni esistenti.

en: This is connected media text
it_IT: Questo è un testo multimediale collegato

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
it_IT: La maggior parte dei costruttori, come Elementor, Beaver Builder, Cornerstone e molti plugin di galleria, puntano semplicemente al testo nella libreria multimediale ogni volta che una pagina viene caricata. Quando aggiorni i testi qui, ogni pagina (e le sue traduzioni) rifletterà immediatamente le modifiche.

en: This media text is both copied and connected
it_IT: Questo testo multimediale è sia copiato che collegato

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
it_IT: Quando aggiorni i testi multimediali qui, ogni pagina (e le sue traduzioni) rifletterà immediatamente le modifiche.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
it_IT: I testi di questo media sono stati tradotti automaticamente e non puoi modificarli qui. Invece, usa l'Editor di traduzione avanzato per modificare la traduzione della pagina in cui è inserita questa immagine.

en: No attachments found
it_IT: Nessun allegato trovato

en: Add media file translation
it_IT: Aggiungi traduzione file multimediale

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
it_IT: Modifica traduzione %s

en: Original:
it_IT: Originale:

en: Translation:
it_IT: Traduzione:

en: Name
it_IT: Nome

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Alt text
it_IT: Testo alternativo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Copy from original
it_IT: Copia dall'originale

en: Upload translated media file
it_IT: Carica file multimediale tradotto

en: Use a different file
it_IT: Usa un file diverso

en: Revert to original
it_IT: Ripristina originale

en: Restore original media file
it_IT: Ripristina file multimediale originale

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
it_IT: Qualsiasi modifica apportata al testo qui non influirà su eventuali pubblicazioni precedenti di questo media sul tuo sito web. Questa versione modificata apparirà solo se la selezioni dalla libreria per essere incorporata.

en: Not translated
it_IT: Non tradotto

en: In progress
it_IT: In corso

en: Translated
it_IT: Tradotto

en: Needs translation
it_IT: Richiede traduzione

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: of
it_IT: di

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

en: Close
it_IT: Chiudi

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
it_IT: Il media che hai caricato è stato sostituito in questi post tradotti:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
it_IT: Lo stesso media potrebbe essere utilizzato anche in altri post. Vuoi scansionarlo e sostituirlo?

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
it_IT: Il media che hai caricato verrà utilizzato nelle future traduzioni dei post. Lo stesso media potrebbe essere utilizzato in post già esistenti. Vuoi scansionarlo e sostituirlo ora?

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
it_IT: Cerca contenuti che contengono specificamente questo media (più veloce)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
it_IT: Cerca contenuti che contengono uno qualsiasi dei file multimediali che ho tradotto (richiede più tempo)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
it_IT: Scansiona e sostituisci

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
it_IT: WPML Media Translation invierà l'indirizzo email e il nome di ogni manager e traduttore assegnato, nonché il contenuto stesso, all'Editor di traduzione avanzato e ai servizi di traduzione utilizzati.

en: Setting language to media: done!
it_IT: Impostazione della lingua per i media: fatto!

en: Upgrade required
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
it_IT: Il database di %1$sWPML Media%2$s necessita di un aggiornamento. Esegui l'aggiornamento e lascia la scheda aperta fino al completamento.

[ctx: Update button label]
en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Reset new content duplication settings
it_IT: Ripristina le impostazioni di duplicazione dei nuovi contenuti

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
it_IT: Aggiornamento dello stato di traduzione degli allegati: %d rimanenti.

en: Update complete!
it_IT: Aggiornamento completato!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
it_IT: WPML Media è abilitato ma non efficace. Richiede <a href="%s">WPML</a> per funzionare.
