WPML Media Translation 3.1.0 - en to ar translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin
en: Show different images for content in different languages | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">WPML Media Translation 3.1.0 release notes</a>
ar: عرض صور مختلفة للمحتوى بلغات مختلفة | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/media-translation/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wpmlmedia">الوثائق</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-media-translation-3-1-0/">ملاحظات إصدار WPML Media Translation 3.1.0</a>

en: Translating media urls in custom field translations: %s
ar: جارٍ ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات الحقول المخصصة: %s

en: %d left
ar: تبقى %d

en: done!
ar: تم!

en: Translating media urls in custom fields translations failed: Please try again (%s)
ar: فشل ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات الحقول المخصصة: يرجى المحاولة مرة أخرى (%s)

en: Translating media urls in post translations: %s
ar: جارٍ ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات المنشورات: %s

en: Translating media urls in posts translations failed: Please try again (%s)
ar: فشل ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات المنشورات: يرجى المحاولة مرة أخرى (%s)

en: Translating media urls in string translations: %s
ar: جارٍ ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات السلاسل النصية: %s

en: Translating media urls in string translations failed: Please try again (%s)
ar: فشل ترجمة عناوين URL للوسائط في ترجمات السلاسل النصية: يرجى المحاولة مرة أخرى (%s)

en: Started...
ar: بدأ...

en: Media Translation
ar: ترجمة الوسائط

en: Failed to load the image editor
ar: فشل تحميل محرر الصور

en: Invalid nonce
ar: نونص غير صالح

en: You are not allowed to edit this item.
ar: غير مسموح لك بتحرير هذا العنصر.

en: Running setup...
ar: جارٍ تشغيل الإعداد...

en: Setup complete!
ar: اكتمل الإعداد!

en: Setup in progress: %d%% complete...
ar: الإعداد قيد التقدم: اكتمل %d%%...

en: WPML &raquo; Media Translation
ar: WPML &laquo; ترجمة الوسائط

en: WPML &raquo; Translation Management
ar: WPML &laquo; إدارة الترجمة

en: Translating Media
ar: ترجمة الوسائط

en: There are two ways for you to translate Media:
ar: هناك طريقتان لترجمة الوسائط:

en: Use the dashboard on the %s page to translate your images and other media files.
ar: استخدم لوحة التحكم في صفحة %s لترجمة صورك وملفات الوسائط الأخرى.

en: Use the dashboard on the %s page to send pages that contain media, for translation.
ar: استخدم لوحة التحكم في صفحة %s لإرسال الصفحات التي تحتوي على وسائط للترجمة.

en: Learn more about WPML Media Translation
ar: تعرف على المزيد حول WPML Media Translation

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Save media translation
ar: حفظ ترجمة الوسائط

en: Scan complete!
ar: اكتمل الفحص!

[ctx: Used to build a link in the "Click here to finish the setup"]
note: translators: used to build a link in the "Click here to finish the setup"
en: here
ar: هنا

en: The %1$s setup is almost complete. Click %2$s to finish the setup.
ar: إعداد %1$s شبه مكتمل. انقر %2$s لإنهاء الإعداد.

en: Setup required
ar: الإعداد مطلوب

en: In order to get WPML Media Translation fully working, you need to run this set up which takes only a few moments depending on the total number of posts in your WordPress install.
ar: لكي يعمل WPML Media Translation بشكل كامل، تحتاج إلى تشغيل هذا الإعداد الذي يستغرق بضع لحظات فقط اعتمادًا على العدد الإجمالي للمنشورات في تثبيت WordPress الخاص بك.

en: Finish setup
ar: إنهاء الإعداد

en: Filter by date
ar: تصفية حسب التاريخ

en: All dates
ar: جميع التواريخ

en: Filter by translation status
ar: تصفية حسب حالة الترجمة

en: All translation statuses
ar: جميع حالات الترجمة

en: Media file not translated
ar: ملف الوسائط غير مترجم

en: Translated media uploaded
ar: تم تحميل الوسائط المترجمة

en: Translation in progress
ar: الترجمة قيد التقدم

en: Needs media file translation
ar: يحتاج إلى ترجمة ملف الوسائط

en: Filter by language
ar: تصفية حسب اللغة

en: Any language
ar: أي لغة

en: Search Media:
ar: البحث في الوسائط:

en: Title, caption or description
ar: العنوان أو التسمية التوضيحية أو الوصف

en: Filter
ar: تصفية

en: Original language
ar: اللغة الأصلية

en: Media Type
ar: نوع الوسائط

en: Copied media
ar: الوسائط المنسوخة

en: Connected media
ar: الوسائط المتصلة

en: This media text is a copy
ar: نص الوسائط هذا نسخة

en: Some builders like Block Editor, the Divi Image module, or WooCommerce product images, copy the image texts (alt, caption, title) into the translations as soon as you insert the image. Each translation then keeps its own copy of these texts. Changing the translations here will not update those existing translations automatically.
ar: تقوم بعض أدوات الإنشاء مثل Block Editor، أو وحدة Divi Image، أو صور منتجات WooCommerce، بنسخ نصوص الصور (النص البديل، التسمية التوضيحية، العنوان) إلى الترجمات بمجرد إدراج الصورة. تحتفظ كل ترجمة بعد ذلك بنسختها الخاصة من هذه النصوص. لن يؤدي تغيير الترجمات هنا إلى تحديث تلك الترجمات الموجودة تلقائيًا.

en: This is connected media text
ar: هذا نص وسائط متصل

en: Most builders, like Elementor, Beaver Builder, Cornerstone, and many gallery plugins, simply point to the text in the Media library every time a page loads. When you update the texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ar: تشير معظم أدوات الإنشاء، مثل Elementor وBeaver Builder وCornerstone والعديد من إضافات المعرض، ببساطة إلى النص في مكتبة الوسائط في كل مرة يتم فيها تحميل صفحة. عندما تقوم بتحديث النصوص هنا، ستعكس كل صفحة (وترجماتها) التغييرات على الفور.

en: This media text is both copied and connected
ar: نص الوسائط هذا منسوخ ومتصل

en: When you update the media texts here, every page (and its translations) will instantly reflect the changes.
ar: عندما تقوم بتحديث نصوص الوسائط هنا، ستعكس كل صفحة (وترجماتها) التغييرات على الفور.

en: This media's texts were automatically translated, and you cannot edit them here. Instead, use the Advanced Translation Editor to edit the translation of the page where this image is inserted.
ar: تمت ترجمة نصوص هذه الوسائط تلقائيًا، ولا يمكنك تحريرها هنا. بدلاً من ذلك، استخدم محرر الترجمة المتقدم لتحرير ترجمة الصفحة التي تم إدراج هذه الصورة فيها.

en: No attachments found
ar: لم يتم العثور على مرفقات

en: Add media file translation
ar: إضافة ترجمة ملف وسائط

note: translators: %s - language name.
en: Edit %s translation
ar: تحرير ترجمة %s

en: Original:
ar: الأصل:

en: Translation:
ar: الترجمة:

en: File
ar: ملف

en: Name
ar: الاسم

en: Caption
ar: التسمية التوضيحية

en: Alt text
ar: النص البديل

en: Description
ar: الوصف

en: Copy from original
ar: نسخ من الأصل

en: Upload translated media file
ar: تحميل ملف وسائط مترجم

en: Use a different file
ar: استخدام ملف مختلف

en: Revert to original
ar: العودة إلى الأصل

en: Restore original media file
ar: استعادة ملف الوسائط الأصلي

en: Any changes you make to the text here will not affect any previous publications of this media on your website. This edited version will only appear if you select it from the library to be embedded.
ar: أي تغييرات تجريها على النص هنا لن تؤثر على أي منشورات سابقة لهذه الوسائط على موقع الويب الخاص بك. سيظهر هذا الإصدار المحرر فقط إذا قمت بتحديده من المكتبة ليتم تضمينه.

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: In progress
ar: قيد التقدم

en: Translated
ar: مترجم

en: Needs translation
ar: يحتاج إلى ترجمة

en: Navigation
ar: التنقل

en: of
ar: من

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: Close
ar: إغلاق

en: The media that you uploaded was replaced in these translated posts:
ar: تم استبدال الوسائط التي قمت بتحميلها في هذه المنشورات المترجمة:

en: The same media might be used in other posts too. Do you want to scan and replace it?
ar: قد تُستخدم نفس الوسائط في منشورات أخرى أيضًا. هل تريد فحصها واستبدالها؟

en: The media that you uploaded will be used in future post translations. The same media might be used in already existing posts. Do you want to scan and replace it now?
ar: سيتم استخدام الوسائط التي قمت بتحميلها في ترجمات المنشورات المستقبلية. قد تُستخدم نفس الوسائط في المنشورات الموجودة بالفعل. هل تريد فحصها واستبدالها الآن؟

en: Scan for content that has specifically this media (faster)
ar: البحث عن محتوى يحتوي على هذه الوسائط تحديدًا (أسرع)

en: Scan for content that has any of the media files that I translated (takes more time)
ar: البحث عن محتوى يحتوي على أي من ملفات الوسائط التي ترجمتها (يستغرق وقتًا أطول)

[ctx: Button label (verb)]
en: Scan & Replace
ar: فحص واستبدال

en: WPML Media Translation will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
ar: سيرسل WPML Media Translation عنوان البريد الإلكتروني واسم كل مدير ومترجم معين بالإضافة إلى المحتوى نفسه إلى محرر الترجمة المتقدم وإلى خدمات الترجمة المستخدمة.

en: Setting language to media: done!
ar: تعيين اللغة للوسائط: تم!

en: Upgrade required
ar: الترقية مطلوبة

en: The %1$sWPML Media%2$s database needs updating. Please run the updater and leave the tab open until it completes.
ar: تحتاج قاعدة بيانات %1$sWPML Media%2$s إلى التحديث. يرجى تشغيل أداة التحديث وترك علامة التبويب مفتوحة حتى تكتمل.

[ctx: Update button label]
en: Update
ar: تحديث

en: Reset new content duplication settings
ar: إعادة تعيين إعدادات تكرار المحتوى الجديد

en: Updating attachments translation status: %d remaining.
ar: جارٍ تحديث حالة ترجمة المرفقات: تبقى %d.

en: Update complete!
ar: اكتمل التحديث!

en: WPML Media is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
ar: WPML Media ممكّن ولكنه غير فعال. يتطلب <a href="%s">WPML</a> ليعمل.
